Részletes információk több, mint 5000 vendéglátóhelyről! Éttermek, pizzériák, sörözők és kávéházak egy helyen!
Programok, események egész évben. Minden, ami a városban történik!
Országos Nyitóoldal / Szeged / Látnivalók / Művészeti emlékeink / Reök-palota
6720 Szeged, Tisza Lajos körút 56
Email cím | [Email címet mutat...] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Webcím | http://www.reok.hu |
Szeged belvárosában áll egy csodálatos épület, amely talán minden ember fantáziáját megmozgatja. Az én képzeletem egy elvarázsolt Béka király palotájának hiszi. Ez a legszebb szegedi szecessziós épület a Reök-palota. Melynek nem csupán a külleme magával ragadó, hanem a több mint 100 éves története.
Az épületet 1907-ben egy tehetséges fiatal építész tervezte Magyar Ede, akinek a rövid élete során elkészült munkái közül a Reök-palota a legszebb alkotása. Magyar Edét az épület megtervezésével Reök Iván földbirtokos, országgyűlési képviselő, kultúrmérnök és a Folyammérnöki hivatal vezetője, egyszóval egy sokoldalú dúsgazdag ember, nem mellesleg Munkácsy Mihály unokaöccse bízta meg. Az építkezéssel 1907 novemberében elkészültek, és a végeredmény fantasztikus, egy palota luxus kivitelben. A művészi kivitelezésű szecessziós részletei az épületnek számos szegedi művész és mesterember közreműködésével jött létre.
A kétszintes saroképület vitathatatlanul látványos lett, a virágmotívumoknak, a hullámos falsíkoknak és a másutt gyűrt falfelületeknek köszönhetően.
A homlokzati felszín vízszintes és függőleges irányban képlékeny szobrászati eszközökkel lett kialakítva. A szintenként egymást váltó zárt illetve nyitott erkélyek is egy teljesen újszerű képet mutatnak. A különleges motívumok kialakításán a Winkler és Társai pesti épületszobrászok dolgoztak, ezek szép épületdíszek az építtető vízügyi tevékenységére utalva vízinövények formájában pompáznak. A szintén művészi kivitelezésű kovácsoltvas munkákat Magyar Ede rajzai alapján egy szegedi díszkovács Fekete Pál készítette.
Az épület első felújítása 1960-ban volt, amikor is a már erősen leromlott állapotú homlokzat egyszerűsítését rendelték el. Ebben az időben lettek eltávolítva egyes kovácsoltvas virágok és lámpaoszlopok. 1974-ben végezeték az épület második felújítását, melynek eredményeként elbontották a megmaradt kandallóhoz hasonlító liliomos vaskályhákat.
1980-ban végre nem elvettek az épülettől, hanem hozzáadtak egy földszinti nívós bankfiókot, melynek tervezője Koczor György és belsőépítész tervezője Fekete György volt.
Aztán évek teltek el és az üresen hagyott épület állapota egyre romlott, 2004-ig kellett várni, hogy döntés szülessen a műemléki helyreállításról. 2007 nyarára készült el a Reök-palota teljes rekonstrukciója, ami vitathatatlanul első osztályú munka és az épület végre megkapta azt a pompát, amely Magyar Ede építész emlékéhez is méltó.
2007 augusztusában a palota 100 éves jubileumának alkalmából, az épület helyénvaló funkciót is kaphatott így lett a Regionális Összművészeti Központ (REÖK) épülete, már az elnevezés is igazán illő a Reök ősökhöz.
Az épület vízi világot idéző falai között ma már színvonalas kiállítások, irodalmi és zenei programok és színházi előadások várják a látogatókat.
Az épületben az időszaki és állandó programok nyújtotta élmények mellett, a belsőtér, a lépcsőház látványa is magával repítheti a képzeletünket akár egy különös hangulatú tündérmesébe, ahol a palotában liliomfejek ringatóznak a lágy víztükör felszínén.
Kizárt, hogy csak úgy közömbösen elsétáljunk mellette, hiszen ennek a szép szecessziós épületnek nem lehet csak úgy megszokni a látványát. Jó érzés egy picit elkalandozni és rövid időre elveszni az apró részleteiben is.
Képek forrása Wikipédia szerzőjük Kozma János
Szeged Közművelődési Palotájának neoklasszicista stílusú épületében kapott helyet a ...
A szegedi művészetet kedvelő közönségnek, most szerencséje van, azon belül is azok igazán a sze...
Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom fel...
A szegedi Móra Ferenc Múzeum létrejötte elválaszthatatlan a Somogyi-könyvtár történet
A szegedi Régi Zsinagóga épületét a Lipovszky testvérek, Herik és József tervezték. Az...
Szegeden a Református templom szomszédságában láthatjuk a Református palotát, amely a sz...
A szegedi Kövér Béla Bábszínház társulata immáron 1946 óta töretlen lelkesedéssel sz...
A Kass Galéria 1985-ben nyílt meg Szegeden a Vár utcában. A galéria Kass János szegedi sz...
Szegeden a Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum bemutatja a két legjelentősebb hungariku...
A szegedi Kövér Béla Bábszínház társulata immáron 1946 óta töretlen lelkesedéssel sz...
Szegeden a Kárász utca talán az egyik legkellemesebb része a városnak, hiszen a sétálóu...
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned, ha nem vagy még regisztrált felhasználónk kattints ide
Rejtélyek Szobája
Fantasztikus szórakozás, mozijegy áron!
Több, mint egy órátok van arra, hogy különböz...
Budapest
Számtalan szabadidős lehetőség, családi-és gyermekprogramok, finom ételek, zamatos boro...
Festői környezetben várunk mindenkit - számtalan szabadidős lehetőséggel! Nálunk jól
Balaton
2012 májusában megnyitotta kapuit vendégei előtt Szeged városának legújabb szállodája,...
Szállodánk Szeged színvonalas rendezvényeknek otthont adó, Európa Nostra díjjal kitünte...
Szegeden, a Bolyai János utca 20. szám alatt kétágyas, pótágyazható szobákkal, deluxe s...